OTTO Media

21 CZE 2018
duzy obraz – mlodzi

15,000 polskich studentów wspiera holenderski rynek pracy podczas wakacji

Kategoria: Uncategorized

W ciągu całego roku do pracy do Holandii przyjeżdża około 200 000 Polaków. W miesiącach letnich dodatkowe 15 000 studentów spędza tam część wakacji łącząc pracę i wypoczynek. Dzięki temu młodzi Polacy sprawiają, że Holandia nieustannie tętni życiem podczas sezonu urlopowego.

Migracje pracownicze w Europie są obecnie zjawiskiem bardzo powszechnym. Europejczycy podróżują do sąsiadujących krajów w poszukiwaniu zarówno miejsca do pracy, jak i miejsca, w którym pracę mogą połączyć z wypoczynkiem. Według najnowszego badania „Migracje zarobkowe Polaków” Holandia jest drugim najczęściej wskazywanym kierunkiem emigracji zarobkowej (15%), zaraz po Niemczech, do których chęć wyjazdu deklaruje 31% rodaków.

Z badania „Budując przyszłość w Holandii” przeprowadzonego w kwietniu przez Holenderski Instytut Badań Społecznych (SCP) wynika, że w ciągu ostatnich 4 lat prawie 100 000 polskich obywateli zarejestrowało się w Holandii, podczas gdy w tym samym okresie około 55 000 osób pozostało niezarejestrowanych. Badanie pokazuje, że przeciętny imigrant ma 25-35 lat, z czego 60% to osoby samotne, a 40% podróżuje z partnerem, przyjacielem lub rodziną. Polacy w Holandii uchodzą za naród zadowolony z życia zagranicą, pracowity, chętny do poznania kultury oraz języka niderlandzkiego.

Mniej szczegółów dostępnych jest na temat sezonowych pracowników. Patrycja Liniewicz, Dyrektor ds. Rekrutacji Międzynarodowej OTTO Workforce, największego pracodawcy dla polskich studentów w Holandii, oszacowała łączną liczbę pracowników sezonowych pracujących w Holandii w miesiącach letnich na 15 000 osób.

„Polscy studenci uwielbiają wyjeżdżać do Holandii na wakacyjną pracę” – mówi. „Holendrzy są sympatyczni, otwarci i elastyczni, przez co osoby rozpoczynające pracę łatwo dostosowują się do kultury i atmosfery w zakładzie pracy. Oprócz tego pensje są atrakcyjne, niewymagana jest znajomość języka angielskiego, chociaż uznawana jest za atut, a Holandia to ciekawy kraj, w którym młodzi ludzie chętnie spędzają wolny czas” – dodaje Patrycja Liniewicz.

Według danych z OTTO Workforce, przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pracę dla studentów wynosi 5100 złotych. Średnio, młodzi ludzie przyjeżdżają do Holandii na 6,5 tygodnia, co daje zarobki w wysokości około 7980 złotych. Koszty utrzymania szacowane są na 1000 zł miesięcznie, co oznacza, że po kilku tygodniach pracy studenci mogą wrócić do kraju z dużym zastrzykiem gotówki. Najbardziej kluczowy okres, to dwa ostatnie tygodnie lipca, kiedy to około 20 tysięcy studentów wspiera holenderski rynek pracy i zapewnia płynność pracy podczas sezonu urlopowego.

Liczba Polaków pracujących w Holandii jest tak duża, że Ambasada Holandii w Polsce zatrudniła osobę, która zajmuje się na co dzień sprawami polskich migrantów. “Przede wszystkim dostarczamy im niezbędnych informacji o ich prawach i obowiązkach jakie ich obowiązują podczas pracy w Holandii” – mówi Urszula Kozłowska, pracownik ds. Migracji. “Poprzez portal www.wholandii.pl i współpracę z urzędami pracy w całej Polsce, informujemy ludzi, jak dobrze przygotować się do wyjazdu w celach zarobkowych” – mówi Kozłowska.

Według OTTO Workforce prawie połowa studentów podróżujących do Holandii nie tylko tam pracuje, ale również zwiedza kraj. Najczęściej udają się do Amsterdamu i na wybrzeże – są to najpopularniejsze wśród nich kierunki.