OTTO Media

07 LIS 2017
1

Polacy coraz chętniej wyjeżdżają do pracy w Holandii

Kategoria: News

Na polskim rynku pracy systematycznie spada poziom bezrobocia, ale mimo to Polacy nadal chętnie wyjeżdżają do pracy sezonowej za granicę. Ostrożniej jednak wybierają kierunki emigracji i otwierają się na inne kraje niż popularne kiedyś Wielka Brytania czy Niemcy. Widać coraz większe zainteresowanie pracą w Holandii.

Główne powody emigracji zarobkowej to oczywiście wyższe zarobki i lepsze warunki socjalne. Często praca sezonowa pozwala nie tylko zapewnić byt rodzinie, która pozostaje w kraju, ale także pozyskać pieniądze na większe inwestycje jak remont domu czy zakup samochodu. Polacy coraz częściej zwracają jednak uwagę na bezpieczeństwo w danym kraju. Zniechęceni groźbą zamachów terrorystycznych i Brexitem dużo ostrożniej podchodzą do wyjazdów do Wielkiej Brytanii i szukają szans na zarobek m.in. w Holandii. Stopa bezrobocia w Holandii wynosi obecnie 5% i systematycznie spada, a nowych miejsc pracy wciąż przybywa. Już teraz ekonomiści szacują, że w najbliższych latach zatrudnienie w tym kraju znajdzie aż 80 tysięcy pracowników z zagranicy.

Holandia jest obecnie trzecim krajem w zestawieniu najczęściej wybieranych przez Polaków państw do prac sezonowych. Około połowę wszystkich pracowników tymczasowych stanowią młodzi ludzie z Polski. W ciągu ostatnich 17 lat liczba Polaków w Holandii wzrosła prawie 5-krotnie. Niespełna rok temu szacowano, że kraj ten zamieszkuje około 250 tys. Polaków, a zameldowanych jest 150 tys.

Dlaczego Polacy wybierając Holandię?

„Atrakcyjne warunki finansowe, legalność zatrudnienia, ciekawe oferty pracy i bliskość rodzimego kraju sprawiają, że Polacy tak chętnie decydują się na pracę tymczasową w Holandii. Tamtejsze firmy cenią sobie pracowitość i rzetelność polskich pracowników. Jak podają statystyki CBOS, polscy imigranci uważani są za jedną z najbardziej pracowitych narodowości w Holandii.” – mówi Patrycja Liniewicz, International Recruitment Director w OTTO Work Force. „Holenderscy pracodawcy oferują przede wszystkim pracę w branży logistycznej i produkcyjnej, a w okresie letnim zdecydowanie wzrasta zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Pojawia się wtedy wiele dobrze płatnych ofert zatrudnienia. Wiele z nich nie wymaga doświadczenia, ani nawet znajomość języka obcego. Wiele ciekawych ofert skierowanych jest do młodych ludzi, którym pracodawcy zapewniają nie tylko pracę, ale również program rozrywki i zwiedzania.”– dodaje.

Szukając zatrudnienia w Holandii warto skorzystać z usług profesjonalnej agencji pracy, która pomoże przygotować się do wyjazdu, ale też zorganizuje wszystkie formalności związane z pracą, przejazdem i zakwaterowaniem. Wybierając agencję trzeba sprawdzić przede wszystkich jej legalność, wiarygodność i doświadczenie.

 

Kontakt dla mediów:
Jolanta Jamioł-Juszczak
Communication Coordinator
jjamiol@ottoworkforce.pl, tel.: 519 687 787